O usługach społecznych podczas XIII Elbląskiej Konferencji Ekonomii Społecznej
Konferencję rozpoczął dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pan Wojciech Kaczmarczyk, który przybliżył sytuację organizacji pozarządowych w Polsce oraz omówił programy NIW dla ngo, (nowe FIO, PROO). Dyrektor podkreślił rolę i zaangażowanie organizacji pozarządowych w pomoc potrzebującym w czasie pandemii i zaakcentował, że jest to lekcja dla nas wszystkich.
Trzeba przyznać, że wszystko co związane z pandemią zwiększyło potrzebę usług społecznych, dostrzegliśmy jak ważny jest wolontariat i pomoc społeczna. Rok 2019 i ustawa o centrach usług społecznych ukazała potrzebę mówienia o tym. Szerzej o potrzebach starzejącego się społeczeństwa w Polsce, dostępności i jakości usług opiekuńczych mówił pan Cezary Miżejewski, prezes Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych (szczegóły w prezentacji). Prelegent pokazywał potrzebę deinstytucjonalizacji usług społecznych w Polsce oraz jak modelowo powinny być świadczone usługi społeczne na przykładzie pieczy zastępczej.
Przed przerwą, pan Arkadiusz Jachimowicz, Prezes Stowarzyszenia ESWIP opowiedział o konkursie „25 tysięcy na 25-lecie Stowarzyszenia ESWIP”. Z prezentacji mogliśmy się dowiedzieć o grantach, jakie mogą pozyskać społecznicy na pomoc sąsiedzką oraz inicjatywy lokalne. Na chętnych czekają granty o łącznej wartości 25 tysięcy zł (szczegóły w prezentacji).
Jak sytuacja usług społecznych wygląda w naszym województwie? O tym mówiła pani Katarzyna Koplińska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Olsztynie (prezentacja w załączniku). Prelegentka pokazała usługi społeczne, które trzeba rozwijać w regionie oraz wskazała, jakie gminy i podmioty ekonomii społecznej wskazały gotowość do ich realizacji.
Szczegóły powstawania Elbląskiego Centrum Usług Społecznych przybliżyła Elwira Tańska (szczegóły w prezentacji), która pokazała proces zmian w MOPS, jakie muszą nastąpić na drodze do uruchomienia CUS. Na koniec pan Maciej Bielawski, wiceprezes Stowarzyszenia ESWIP, ekspert ds. rozwoju ekonomii społecznej przedstawił wyzwania, jakie stoją przed regionem, władzami lokalnymi, PES w rozwoju usług społecznych oraz jak OWIES może i chce te działania wspierać (prezentacja w załączniku).