Przejdź do głównych treści
OWIES - Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu

Co daje ekonomia społeczna?

Zanim poznasz wymierne korzyści ekonomii społecznej muszę wprowadzić cię w temat. Wiesz czym jest wspomniana ekonomia społeczna? Coś tam słyszałeś, ale nie do końca rozumiesz? Nie przejmuj się, zaraz wszystko stanie się jasne.

Biznes to biznes. Musi być sprzedaż i oczywiście zysk. Tak w dużym uproszeniu działa rynek. Ekonomia społeczna, a dokładniej podmioty ekonomii społecznej działają w takich samych realiach. Co je wyróżnia? To, że obok zysku ważny jest także człowiek! Tutaj najczęściej nastaje chwila zastanowienia i pada pytanie: o co chodzi z tym człowiekiem? Już wyjaśniam: ekonomia społeczna pozwala wrócić na rynek pracy. Przede wszystkim, ale nie tylko. W ekonomii społecznej można spełniać siebie, a także realizować pomysły na społeczny biznes. Na takie działania są bezzwrotne dotacje, szkolenia i wsparcie psychologów, trenerów i doradców.

Skoro jesteśmy przy narzędziach to czas na szczegóły. Powiat ostródzki, a co za tym idzie także gmina Miłomłyn, jest terenem działania Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej (w skrócie OWIES) prowadzonego przez Stowarzyszenie ESWIP z Elbląga. Wiem, wiem. Do Elbląga trochę daleko, ale bliżej jest Iława, gdzie działa Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej (przy ul. Wiejskiej 2d, pok. 105, tel. 510 093 779). Tam właśnie można spotkać się z animatorem, który krok po kroku wprowadzi w temat. Do takiego spotkania warto się przygotować. Dlaczego? A to dlatego, że wsparcie finansowe mogą otrzymać stowarzyszenia, fundacje, a także osoby fizyczne i prawne zainteresowane tworzeniem przedsiębiorstw społecznych.

Punktem wyjścia w tym wszystkim jest pomysł na biznes, czyli taką działalność, która będzie opłacalna, a firma utrzyma się na rynku. Cały czas pamiętamy o ludziach, których planujemy zatrudnić. Mogą to być na przykład: matki, które po urodzeniu dziecka chcą wrócić do pracy; osoby z niepełnosprawnościami lub inne, które pozostają poza rynkiem pracy. Podmioty ekonomii społecznej doskonale sprawdzają się m.in. w gastronomii, usługach opiekuńczych, wyrobach rękodzielniczych, a także w usługach związanych z szeroko pojętym sprzątaniem (znajdziesz je na www.targes.pl). To tylko przykłady. Nie ma żadnych ograniczeń, więc twój pomysł może dotyczyć zupełnie innej branży. I już. Tyle ode mnie, reszta w Twoich rękach!

Warto podkreślić, że ekonomia społeczna to nie tylko kasa i dotacje na rozwój, to przede wszystkim namacalne korzyści dla gminy. Jakie? Ludzie, którzy wracają na rynek pracy i rozwój lokalnej gospodarki. Co więcej, gmina może inicjować powstanie przedsiębiorstw ekonomii społecznej. Zainteresowany? Najbliższy konkurs dotacyjny już we wrześniu. Po więcej szczegółów zadzwoń do Infopunktu OWIES (55 236 27 16) lub przyjdź 28 września do Centrum Aktywności Lokalnej (w Iławie przy ul. Wiejskiej 2d), gdzie w godz. od 11 do 16 odbędzie się piknik pozarządowy wraz z Powiatową Konferencją Ekonomii Społecznej.