Święto Wiatru w Łęczu
Jest to pierwszy taki festiwal, ale chcielibyśmy, by odbywał się co roku, by wszedł na stałe do harmonogramu lokalnych wydarzeń. Jako miejscowość i mieszkańcy mamy ogromny potencjał i chcemy go dobrze wykorzystać. Święto Wiatru to też jeden z elementów promocji naszej wsi - mówi Aleksandra Olszewska z Polskiej Izby Dziedzictwa Kulturowego z Łęcza - organizacji użyczającej osobowości prawnej grupie inicjatywnej mieszkańców organizującej festiwal.
Organizatorzy zapraszają wszystkich, małych, dużych, z większymi, czy mniejszymi zdolnościami plastycznymi i modelarskimi. Latawce to wspaniała zabawa. Będzie je można stworzyć na miejscu w ramach warsztatów, pod opieką specjalistów z Fundacji Strefa Mocy. Ponadto każda osoba, rodzina, czy cała klasa może przygotować latawce wcześniej, a podczas Święta Wiatru zaprezentować je na pięknym, nadzalewowym niebie i wziąć udział w konkursie.
Mieszkańcy Łęcza będą też mogli wykonać drewniane wiatraki - symbole Łęcza, którymi można ozdobić płoty, domy, ogródki.
Zwieńczeniem Święta Wiatru będzie profesjonalny pokaz dużych latawców w kształcie zwierząt, ruchomych rotorów i turbin, wielobarwnych motyli czy kilkunastometrowej ośmiornicy (przy sprzyjających warunkach).
Zadanie jest dofinansowane ze środków programu mikrodotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie III” przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz przy wsparciu Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu.