Szkoła Przedsiębiorczości na półmetku

W najbliższy weekend (5-6 października 2018) odbędzie się kolejne szkolenie w ramach Szkoły Przedsiębiorczości NGO. W realizowanym przez Ośrodek OWIES w Elblągu cyklu biorą udział przedstawiciele przedsiębiorstw społecznych, fundacji i stowarzyszeń z zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Półmetek Szkoły to doskonała okazja do przyjrzenia się efektom dotychczasowej pracy.

Tematycznie cykl podzielony jest na zagadnienia dotyczące zarządzania zespołem, aspektów formalnych związanych z prowadzeniem statutowej działalności odpłatnej i działalności gospodarczej w organizacjach pozarządowych oraz skutecznej promocji tych działań.


Wokół pierwszego tematu skupione były trzy pierwsze sesje szkoleniowe, które prowadził Piotr Błaszczyk - praktyk w zakresie Zarządzania Zasobami Ludzkimi, wieloletni HR Manager i Trener Biznesu, Coach, specjalista Psychologii w Biznesie oraz badań i rozwoju organizacji. Wieloletni konsultant NGO w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi.


Nad budowaniem i usprawnianiem strategii organizacji, jej tożsamości i komunikacją kilkunastoosobowa grupa uczestników Szkoły pracowała podczas pierwszego weekendu. Dowiedziałam się wiele nowego na temat planowania i organizacji pracy oraz hierarchizowania zadań. Tą wiedzą podzielę się z zarządem mojego stowarzyszenia – powiedziała Jolanta Bannach z elbląskiego Stowarzyszenia Christophoros.


Kolejne szkolenie pomogło zrewidować postrzeganie roli kierownika organizacji. Martyna Olzacka: do tej pory uważałam, że będąc szefem organizacji, nie mogę osobiście pracować na jej rzecz; raczej skupić się na zarządzaniu zespołem, w pewnym sensie stać z boku. Jednak Piotr przekonał mnie, że mogę być zarówno szefem jak i pracownikiem i robić to, co lubię.


Kompetencjom lidera organizacji pozarządowej, stylom przywództwa i umiejętności zarządzania zmianą poświęcona została trzecia sesja szkoleniowa. Praca nad tymi zagadnieniami również pozwoliła uczestnikom spojrzeć na rolę przywódcy w nowym świetle. Wiele moich teorii dotyczących tej kwestii zostało obalonych. W moim mniemaniu osoba będąca prezesem, czy wiceprezesem zarządu była tożsama z liderem. Teraz wiem, że tak nie jest. Świeżą rzeczą, jakiej nauczyłam się podczas Szkoły jest to, że lider zawsze musi iść krok do przodu, on jest bodźcem nowych działań, który inspiruje, zachęca i pomaga zrozumieć, że cel organizacji jest dla wszystkich ten sam i tak samo dla wszystkich ważny – powiedziała Joanna Kowalska ze Stowarzyszenia Projekt Kozianka działającego w powiecie iławskim.


O refleksję na temat pracy z uczestnikami Szkoły Przedsiębiorczości zapytano trenera, Piotra Błaszczyka. Zapytany o grupy, odpowiedział: wysoka świadomość, wysokie kwalifikacje, duża otwartość i akceptacja dla różnorodności, dużo miękkich kompetencji.


Rozmówcy wielokrotnie podkreślali, że udział w szkoleniach to dla nich bardzo potrzebna i owocna, ale jednocześnie bardzo ciężka praca. Czy, wiedząc o tym wcześniej zrezygnowaliby ze zgłoszenia się? Gdybym mógł, sam wziąłbym udział jeszcze raz. Piotr potrafił przekazać nam wiedzę w taki sposób, że efekty będą kosmiczne – odpowiedział Paweł Karwowski z Północno-Wschodniego Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Inicjatyw Dialog w Bartoszycach.

Szkoła Przedsiębiorczości na półmetku