Najczęściej pojawiające się pytania związane z realizacją projektu
1/ Czy mieszkanie prywatne może być siedzibą spółdzielni socjalnej?
Tak, mieszkanie prywatne może być siedzibą spółdzielni socjalnej.
2/ Czy za lokal należący co członka spółdzielni socjalnej, w którym prowadzona będzie działalność (siedziba, magazyn, produkcja), członek spółdzielni może pobierać opłaty (czynsz, media itp.)? I oczywiście czy te koszty można finansować w ramach wsparcia pomostowego?
Tak, jeśli będzie to jasno wynikało z umowy wynajęcia/korzystania z tego lokalu. Dodatkowo, jeżeli koszt ten ma być finansowany ze środków wsparcia pomostowego, Operator ma prawo zweryfikować wysokość kwoty za użytkowanie i jeśli koszt będzie wzbudzał wątpliwości ma prawo do wezwania do złożenia kalkulacji/wyjasnień.
3/ Czy można kupić 2 auta po 15 tys zamiast 1 za 30 tys. Działalność spółdzielni wiąże się z licznymi wyjazdami do klientów kilku osób jednocześnie w różne miejsca.
Tak, o ile jest to wydatek uzasadniony ( w tym przypadku jest) i nie przekracza określonego w Regulaminie Dotacji limitu.
4/ Czy ESWIP będzie interweniował w KRS jeśli procedura rejestracyjna będzie przedłużała się?
Tak, ESWIP jako Operator będzie interweniował w takich sytuacjach.
5/ Potencjalny członek spółdzielni osób fizycznych ma problemy komornicze. Czy jeśli wejdzie do spółdzielni, to komornik ma prawo zająć jego część dotacji?
Nie, dotacja wypłacona jest dla spółdzielni socjalnej, nie dla poszczególnych osób fizycznych stąd w naszej ocenie komornik nie ma prawa zająć części dotacji. Ewentualnie zajęcie komornicze może dotyczyć wynagrodzenia osoby zadłużonej.