Produkty podmiotów ekonomii społecznej na stacjach Orlen

Rękodzieło – serca dzieło. Włącz się do akcji i wspieraj miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Przez całe wakacje na wybranych stacjach ORLEN dostępny będzie wyjątkowy asortyment – produkty ręcznie wykonane przez osoby zagrożone wykluczeniem społecznym m.in. osoby z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne czy osoby w kryzysie bezdomności.

ORLEN zrezygnował z marży – cały dochód ze sprzedaży zostanie przekazany m.in. organizacjom pozarządowym i spółdzielniom socjalnym. U podstaw akcji leży idea ekonomii społecznej, czyli sfery takiej aktywności obywatelskiej, która przez działalność gospodarczą i działalność pożytku publicznego pomaga w integracji zawodowej oraz społecznej osób zagrożonych marginalizacją. Celem wdrażania tych rozwiązań jest tworzenie miejsc pracy oraz świadczenie usług społecznych na wysokim poziomie.


ORLEN wraz z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej chce edukować, czym jest ekonomia społeczna oraz kim są osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i jak możemy je wspierać. To ważna inicjatywa, która wpisuje się w nasze wartości i zadania społeczne. Liczymy na to, że projekt spotka się z pozytywnym odbiorem naszych klientów. Zachęcamy do zakupów – nawet niewielki gest może realnie wpłynąć na jakość życia wielu ludzi, przywracając im wiarę we własną sprawczość oraz pomagając na nowo zintegrować się z lokalną społecznością – mówi Agata Górnicka, dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem ORLEN S.A.


Inicjatywa została zorganizowana przez ORLEN i Departament Ekonomii Społecznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.


Ekonomia społeczna odmienia życie ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Podmioty ekonomii społecznej, a szczególnie przedsiębiorstwa społeczne, to szansa na pracę, wsparcie i odzyskanie kontroli nad własnym życiem. Ekonomia społeczna to także kuźnia przedsiębiorczości i kreatywności, dlatego bardzo cieszę się, że ORLEN zdecydował się wesprzeć społeczny biznes.. Rozpoczynająca się współpraca na pewno będzie korzystna dla wszystkich jej uczestników – mówi Anita Czerwińska, Pełnomocnik Rządu ds. Ekonomii Społecznej oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.


Asortyment dostępny w ramach akcji jest bardzo szeroki – to m.in. torby bawełniane, kubki, gry kieszonkowe, magnesy, breloczki do kluczy, maskotki, a także produkty spożywcze. Doskonale sprawdzą się jako drobny upominek lub dodatek do prezentu. Zakup takich produktów to przede wszystkim wyraz wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, m.in. z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotnych czy w kryzysie bezdomności.


Przedmioty zostały wykonane przez pracowników i podopiecznych pięciu instytucji: Fundacji Leny Grochowskiej, Przedsiębiorstwa Społecznego Naturalnie.eco., Centrum Integracji Społecznej w Siedlcach, Zakładu Aktywności Zawodowej „Manufaktura Pietraszki” prowadzonego przez Fundację „Gramy z Tobą” oraz Zakładu Aktywności Zawodowej Caritas Diecezji Kieleckiej.


Inicjatywa pod hasłem „Rękodzieło – serca dzieło. Wspieraj z nami miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” rozpoczęła się 1 lipca i potrwa do wyczerpania zapasów.


Produkty wytworzone przez uczestników i pracowników są dostępne na 20 stacjach ORLEN zlokalizowanych w strategicznych punktach – w Miejscach Obsługi Podróżnych, przy drogach szybkiego ruchu i autostradach. Wybrane MOP-y  to stacje o największej powierzchni ekspozycyjnej i z dużym natężeniu ruchu w czasie wakacji.


Lokalizacje stacji paliw ORLEN, na których dostępne jest rękodzieło:
Olsztynek Zachód, Drwęck 100, Olsztynek 11-015
Wieszowa Autostrada A1, Wieszowa 42-672
Chrząstów, Stary Chrząstów 17, Parzęczew 95-045
Chrząstów, Stary Chrząstów 18, Parzęczew 95-045
Sople, Sople droga S7, kierunek Warszawa 29A, Małdyty 14-330
Sople, Sople, droga S7, kierunek Gdańsk 22A, Małdyty 14-330
Wiśniowa Góra Wschód 59, Giemzów 95-006
Wiśniowa Góra Zachód, Kamieńca Podolskiego 10, Łódź 93-635
Rudniki, Droga S61 Raczki-Suwałki, Rudniki 16-420
Sięganów, Sięganów 79 D, Sięganów 98-100
Michałowice, Łosice 30 A, Mirków 55-095
Wisznia Mała Wschód S5, Wisznia Mała 55-114
Jarkowo Południe, MOP Jarkowo Południe 2 A, Kinowo 78-124
Jarkowo Północ MOP Jarkowo Północ 17A, Kinowo 78-124
Kleszczewko Wschód, Pomorska 70, Kleszczewko 83-031
Kleszczewko Zachód, Polna 57, Ulkowy 83-032
Paprotnia, Paprotnia (S8) 23A, Paprotnia 98-161
Pawliki Wschód, Pawliki 12, S7 Pawliki 13-100
Morzęcino, Borzęcin 80 S5, Morzęcino 55-140
Gnilec, 69-100 Słubice


źródło i fot.: www.ekonomiaspoleczna.gov.pl

Produkty podmiotów ekonomii społecznej na stacjach Orlen